Sık Sorulan Sorular

Anasayfa » Sık Sorulan Sorular

Psikoterapi nedir?
Her insanın zaman zaman kendini keyifsiz, üzgün, çaresiz, kaygılı, sinirli, bitkin ya da güvensiz hissettiği dönemler olur. Kişi çevresindekilerden yabancılaşabilir, sosyal ilişkilerinde ve profesyonel hayatında gelgitler yaşayabilir, kayıp ya da yas süreçlerinin üstesinden kendi başına gelmekte zorlanabilir. Bu ve bunun gibi durumlar insan olmanın, hissedebilmenin sonucudur. Ancak bu hissettiklerimizin yoğunluğu bizim gündelik yaşamımızı istemediğimiz şekilde etkilemeye başladığı zaman, profesyonel yardım almak gerekli, bazen de kaçınılmaz olabilir. Psikoterapi süreci, işte bu gibi durumlarda uzman bir psikoloğun yardımı ile kişinin problemlerine çözüm bulma sürecidir. Bu süreçte psikolog ile danışan kişi, danışanın yaşadıklarını anlamlandırabilmek ve karşılaştığı sorunlar ile başa çıkabilmesine yardımcı olacak çözüm yolları bulmak adına ortak bir çalışma yürütürler.
Kimler psikoloğa gidebilir?
Hissetmek, insan olmanın bir parçası olduğuna göre, her insan yaşamının belirli dönemlerinde çeşitli sıkıntılardan dolayı psikoloğa gitme ihtiyacı duyabilir. Bu oldukça normal bir süreçtir. Psikoloğa gidiyor olmak, kişinin kendi hayatında olumlu anlamda bir değişim yapmak istediğinin göstergesidir ve daha sağlıklı bir hayata doğru atılan bir adımdır.
İlk görüşme seansından neler beklemeliyim?
İlk görüşme seansında danışan kişinin neden psikolojik destek almak istediğini, problemin nasıl ve ne zaman başladığını ve terapiden ne beklediğini anlatması beklenir. Psikolog, danışanı ve sorununu derinlemesine anlayabilmek için danışana birtakım ilk görüşme soruları yönlendirir. İlk görüşmenin sonunda psikolog danışana terapi sürecinde nasıl bir yol izleyecekleri konusunda açıklama yapar ve haftanın belirli bir günü ve saati tekrar görüşmek üzere ilk görüşme sonlandırılır.
Anlattıklarım gizli kalıyor mu?
Seans sırasında danışanın anattıkları, etik kuralları çerçevesinde seans odasında kalır ve üçüncü şahıslarla kesinlikle paylaşılamaz. Ancak ve ancak çok nadir de olsa, kişinin kendinin ya da bir başkasının hayatına kast edecek ciddi bir tehdidi olursa, kişinin bilgisi dahilinde gerekli mercilere haber verilebilir. .
Psikoterapi seansları ne kadar sürüyor?
Psikoterapi seansları sorunun niteliğine göre haftada bir ya da iki kere olmak üzere, danışan ve terapist arasında kararlaştırılan gün ve saatte 50 dakikalık görüşmeler olarak gerçekleştirilir. Seanslara zamanında gelinmesi ve devamlılık sağlanması, terapinin etkin olması açısından çok önemlidir.
Psikoterapiye ne kadar devam etmem gereklidir?
Bu sorunun kesin bir yanıtı olmamakla birlikte, seansların ne kadar devam edeceği danışan ile psikoloğun ortak kararı ile belirlenir. Danışanın probleminin tanımı, terapiye haftada bir ya da iki kez geliyor olması, seanslara devamlılığı ve motivastonu bu süreyi belirlemede önemli yer tutan etkenlerdir.
Doğru psikoloğu nasıl bulacağım?
Buraya cevabı yazınız
Bir seans ne kadar sürmektedir ?
Buraya cevabı yazınız
Görüşmeye gelmeden önce randevu almam gerekir mi?
Görüşmeler randevu sistemine bağlı olarak gerçekleştirilmekte olup gelmeden önce randevu almanız gereklidir.
Randevumu iptal etmek istiyorsam ne yapmam gerekir?
Randevunuzu iptal etmeniz gereken durumlar olduğunda, lütfen telefonla bilgi veriniz.
Psikoterapi alırken ilaçlarımı kullanmak istemiyorum/ilaçlarımı almayı bıraktım/ilaç kullanmadan da olur mu?
Herhangi bir ilacı kullanmaya başlamaya ve almanız gereken doza doktorunuza danışmadan karar vermeyiniz. Özellikle psikiyatrik ilaçlarda kesinlikle kişisel kararlardan kaçının ve doktor kontrolünde hareket edin.
Bebek, çocuk ve ergenlik problemleri konusunda da yardım alabilir miyim?
Evet, merkezimizde farklı uzmanlık alanlarında çalışan psikologlar aracılığı ile çocuklarınıza yönelik destek almak içinde kurumumuza müracaat edebilirsiniz.
Merak ettiklerim hakkında nasıl bilgi alabilirim?
Diğer sorularınız için iletişim bölümünde bize ulaşabilirsiniz.